21
ژوئن

آخرین شرایط رفع تعهد ارزی صادرکنندگان

محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران

🔹 با توجه به ابلاغیه بانک مرکزی در اردیبهشت ماه سال جاری، روش رفع تعهد ارزی صادرکنندگان همچنان مثل سال گذشته است. به این معنا که ۵۰ درصد ارز حاصل از صادرات باید در سامانه نیما عرضه شده، ۲۰ درصد در قالب اسکناس به چرخه اقتصاد بازگشته و ۳۰ درصد واردات در مقابل صادرات انجام شود.

🔹 صادرکنندگان می‌توانند از سهم ۲۰ درصدی اسکناس برای واردات در مقابل صادرات هم استفاده کنند. شرایط رفع تعهد ارزی صادرکنندگان مشابه سال ۹۷ است با این تفاوت که ۲۰ درصد تعدیل در ارزش‌های صادراتی لحاظ نمی‌شود.

🔹 باوجود تلاش‌های انجام شده در شورای گفت‌وگو برای تمدید مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات، براساس آخرین ابلاغیه بانک مرکزی مهلت بازگشت ارز پایان تیرماه سال ۹۹ است. صادرکنندگانی که ۷۰ درصد از تعهد ارزی خود را تا ۳۱ تیرماه ۹۹ ایفا نکنند امکان استفاده از معافیت مالیاتی عملکرد را ندارند و مالیات بر ارزش افزوده به آنها مسترد نمی‌شود.

🔹 با توافقات انجام شده با بانک مرکز، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت، معافیت از مالیات و استرداد مالیات بر ارزش افزوده با بازگشت ۷۰ درصد از ارز حاصل از صادرات تا پایان تیرماه سال جاری ممکن است و صادرکنندگان باید ۳۰ درصد باقی مانده را در آینده به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند.