01
آگوست

پژمانفر: خام فروشی زعفران به ضرر کشاورزان خراسان تمام می‌شود

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه خام فروشی زعفران به ضرر کشاورزان استان خراسان رضوی تمام می‌شود، گفت: صنعت بسته بندی، بازار فروش و عرضه در حوزه زعفران باید در کنار تولید زعفران ملاک قرار بگیرد تا طلای سرخ به جایگاه خود در بازار اقتصادی برسد.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، نصرالله پژمان فر درباره وضعیت تولید زعفران در استان خراسان، گفت: برای ورود اقتصادی زعفران به بازار الزامی است که فکر اساسی برای توسعه صنایع تبدیلی در حوزه بسته بندی طلای سرخ کرد تا زعفران با بسته بندی اختصاصی روانه بازار صادراتی شود.

نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تولید زعفران به طریق فله‌ای به ضرر تولید کننده در استان خراسان است تصریح کرد: برای بهبود اقتصاد کشاورزان زعفران کار، می‌بایست از خام فروشی در این حوزه فاصله گرفت و این محصول ناب را فرآوری شده روانه بازار صادراتی کرد.

پژمان فر افزود: فروش، عرضه و بازاریابی در حوزه زعفران باید در کنار تولید ملاک قرار بگیرد تا طلای سرخ به جایگاه خود در بازار اقتصادی برسد و نباید صرفا تک بعدی به تولید زعفران نگاه کرد.

وی ادامه داد: یکی از راهکار‌های اساسی برای بهبود وضعیت زعفران در خراسان استفاده بهینه از شبکه توزیع زعفران است که می‌بایست به عنوان یک ملاک مد نظر قرار بگیرد، اما متاسفانه خام فروشی و فروش فله‌ای زعفران به تولید کنندگان ضرر وارد کرده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس افزود: فروش محصولات کشاورزی و خشکبار به طریق فله‌ای و زعفران نیز به طریق خام فروشی رویکردی اشتباه است بنابراین با این اوصاف مشخص است که سهم ما در بازار جهانی زعفران در جایگاه واقعی قرار ندارد.

رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس یادآورشد: خام فروشی زعفران موجبات حضور دلالان را در حوزه کشاورزی رقم می‌زند و این حضور به قیمت ضرر به کشاورزان تمام می‌شود.